Erozyon ne demek? Erozyon nasıl oluşur?

1427
Erozyon

Sosyal bilgiler dersinde sıklıkla duyduğumuz bir kelimedir erozyon. Ağaçların erozyona karşı çok önemli olduğu söylenir ama erozyon ne demek biliyor muyuz? Erozyon nasıl oluşur?

Kısaca erozyon ne demek?

Erozyon, toprak örtüsünün dış kuvvetler tarafından aşındırılmasına denir. Seller, rüzgarlar, akarsular erozyona neden olan dış kuvvetlerdir. Erozyon bu dış kuvvetler ile doğal olarak oluşabilir ancak insan etkisiyle de gerçekleşebilir.

Erozyon nasıl oluşur?

Toprak örtüsü doğal yollarla aşınırsa doğal erozyon oluşur. Doğal erozyon yavaş bir şekilde oluşur ve insan ve doğa için pek de zararlı değildir. Doğanın kendi dengesi içerisindeki hareketidir. Ancak  insanlar ağaçları keser, akarsu yataklarına zarar verir ve iklim değişikliğine neden olursa o zaman hızlandırılmış erozyon meydana gelir. İnsan etkisiyle yaşanan erozyon hem doğanın dengesini bozar hem de insana zarar verir.

Erozyona sebep olan faktörler

Erozyonun oluşması için birkaç sebep vardır. 

  1. Arazinin çok eğimli olması sebebiyle sağanak yağışlar toprağı alır götürür ve erozyona neden olur.
  2. Bitki örtüsüne zarar verirseniz bitkiler toprağı kökleriyle tuttuğundan çıplak kalan arazilerde erozyon görülür.
  3. Sık yağış alan bölgelerde bitki örtüsü de sık değilse erozyon oluşur. Dere yataklarına hasar verilmesi ve iklim değişikliği sellere sebep olabileceğinden erozyona yol açabilir.
  4. İnsanlar ormanlara zarar verdiğinde, ev yapmak veya arazi yaratmak için ağaçları kestiğinde, hayvanlarını bilinçsiz bir şekilde otlattığında erozyona davetiye çıkarır. Bitki örtüsü ve doğanın doğal dengesi bozulunca erozyon riski artar.

Küçük ve büyük çocuklar için bilim sloganıyla yola çıkan Bilimcini.com‘u Facebook‘ta takip etmeyi unutmayın 🙂