İlk paranın icadı hakkında tarihi bilgiler

2561
paranın icadı

Parayı kim buldu? Parayı ilk kim kullandı? İlk para ne zaman bulundu? İlk parayı kim icat etti? Paranın icadı ve tarihi hakkında bilgiler…

İlk parayı kim icat etti?

Paranın icadı tarih öncesine dayanır. İnsanlar ilk olarak nadir bulunan deniz kabuklarını para olarak kullandı. Fakat daha fazla paraya ihtiyaç oldukça ve daha fazla para deniz kabukları ile karşılanamayacak hale gelince boncuk benzeri küçük ve nadir bulunan nesneler de para olarak kullanıldı.

Kağıt ne zaman ve kimler tarafından icat edildi?

İnsanoğlu para yerine geçecek nesneleri her zaman kullandı. Bunlar kağıt, kakao, deniz kabuğu, zümrüt, mücevher, altın, gümüş ve bronz gibi maddelerdi. Boncuklar 1800lü yıllara kadar para görevi gördü.

İlk metal paranın icadı

İlk metal para Çin’de M.Ö. 1500lü yıllarda icat edildi. İcat edilen ilk madeni para küçük parçalara bölünmüş bronzdu ve alışveriş için kullanılıyordu.

Devlet tarafından icat edilen ilk para

Bir devlet tarafından icat edilen ilk paranın tarihi M.Ö. 650li yıllara dayanıyor. Anadolu’nun batısında Gediz ve Menderes Irmakları arasında kalan bölgede hüküm sürmüş Lidyalılar devlet olarak resmi para üretmiş ve kullanmış ilk medeniyetti. Lidyalılar ürettikleri para ile paralı askerlerin maaşlarını ödedi. Fakat Lidyalılar tarafından üretilen ilk devlet parası daha çok alışveriş ve ticaret için kullanıldı.

Saatin icadı hangi yıl ve nasıl gerçekleşti?

İlk kağıt paranın icadı

Kağıt para ya da banknot ilk olarak Çinliler tarafından M.S. 618 ile 907 yılları arasında kullanıldı. Kağıt para geleneği yaklaşık 500 yıldan çok daha uzun bir süre sonra, 17’nci yüzyıl civarı, Avrupa kıtasına ulaşabildi. 1400lü yıllarda Çin’de büyük bir ekonomik kriz yaşandı ve banknot basma işlemleri 1455 yılında sonlandırıldı.

Vergilendirilen ilk para

Yönetimler parayı vergilendirme kararı alınca Avrupa, Asya ve Afrika’da altın, gümüş ve bronz paralar yaygın hale geldi.

Paranın daha az değerli hale gelmesi

Madeni para biçiminde üretilen paraların az olması sebebiyle devletler daha çok para üretebilmek adına altın ve gümüşü, gümüş ve bronzu karıştırarak yeni madeni paralar üretti. Daha sonra paraların üretiminde metal kullanılmaya başlandı ve paralı askerlere ödenen para oranları da artmış oldu.

Bilimcini