Mavi balinalar nasıl iletişim kurar?

1641
mavi-balina

Dünyanın en büyük canlılarından biri olan mavi balinalar kendi aralarında iletişim kurmak için bir dil kullanıyor. Üstelik birbirlerini çok uzun mesafelerden duyabiliyorlar.

25 metrelik uzunlukları ve 140 ton ağırlıkları ile dünyanın en büyük canlılarından biri olan mavi balinalar uzun mesafeleri göç ederek katediyor. Yazları av aramak yani beslenmek kışın ise doğurmak için binlerce kilometre mesafe yüzen balinalar bunu gerçekleştirmek için bir tür dil geliştirmiş. Üstelik bu dil 1600 km uzalıktan bile duyulabiliyor.

Monterey Bay Aquarium Research Institution (MBARI) ve Stanford Üniversitesi’nden bilim insanları tarafından mavi balinaların yaşamları ve iletişimleri ile ilgili bir dizi araştırma yürüttü. Mavi balinaların yaptıkları dört çağrı A, B, C ve D olarak sınıflandırıldı. Bilim insanları mavi balinaları onların sırtlarına yerleştirdiği bir tür mikrofonla dinledi ve sesleri ayrıştırdı.

2015 yılından beri yapılan kayıtlar sonrasında ve uzun incelemelerle balinaların sürekli aynı sesi çıkardığı düşünülebilir. Ancak kıyıdan 30 km uzaklıkta 900 metrede kaydedilen sesler A, B ve D sınırlarındayken C çağrısının çok düşük bir tonda olduğu belirtildi. C çağrısını duymak da bir o kadar zor. 

Balinaların çağrılarını topladıktan sonra bu verileri anlamlandırma konusunda devreye Stanford Üniversitesi’nden deniz biyologu Jeremy Goldbogen girdi. Goldbogen ve ekibi balinaların davranışlarını da videoya aldı ve inceledi. Bu sayede sesler ve davranışların neye göre değişiklik gösterdiğini inceleme şansı elde ettiler.

Balinaların bu farklı frekanstaki sesleri hangi koşullarda çıkardığı üzerinde çalışmalar devam ediyor.

A tipi mavi balina sesi
B tipi mavi balina sesi
D tipi mavi balina sesi

Küçük ve büyük çocuklar için bilim sloganıyla yola çıkan Bilimcini.com‘u Facebook‘ta takip etmeyi unutmayın 🙂