Kuşlar aleminin Einstein’ı Kuzgunlar hakkında bilgiler

1988
Kuzgunlar hakkında bilgiler

Genellikle kargalar ile karıştırılan kuzgunlar hakkında bilgiler ve ne kadar zeki oldukları hakkında incelemeleri araştırdık.

Kuşlar aleminin Einstein’ı denebilecek kadar zeki olan kuzgunlar hakkında yapılan araştırmalar, kuzgunların dikkat çekmek için nesneleri kullanabildiğini gösteriyor.

Kuzgunlar hakkında bilgiler ve sosyal hayatları

Kuzgunlar ya da Latince adıyla Corvus corax sosyal hayvanlardır. Tek eşli bir hayat süren kuzgunlar 10-15 yıl arasında yaşarlar ve kargalara göre daha yalnız hayvanlardır. Ancak 3 yaşına kadar bir eş edinmediklerinden yavru kuzgunlar bu yaşlarına kadar  kendi gruplarını oluşturur ve sürü halinde uçar. Kuzgun yavruları büyüyüp bir eş edinene kadar birlikte uçar, oynar ve beslenir.

Kuzgunlar nasıl iletişim kuruyor?

Kuzgunların iletişim, davranış, tavır, kızgınlık, öfke gibi duyguları ile ilgili bugüne kadar pek çok araştırma yapılmıştı. Şimdi kuzgunlar hakkında bilgiler listesine bir tanesi daha eklenmiş. Bilim adamları kuzgunların iletişim kurmak için nesneleri kullandığını da keşfetti. Kuzgunlar dikkat çekmek için nesneleri kullanabiliyor.

İnsanlar dikkat çekmek için bir dizi el hareketi kullanıyor. Parmak yöneltmek, işaret etmek, dikkat çekmek için yaptığımız el hareketlerinden birkaçı. Bu tür el hareketleri yapmak ise bilim adamları tarafından dil gelişiminin ilk aşaması olarak görülüyor. Yani bir dil ve iletişim gelişirken önce el kol hareketleri yani jest ve mimikler kullanılıyor. Gelelim kuzgunlara.

Kuzgunlar dikkat çekmek için nesne kullanıyor

Kuzgunların parmakları yok. El kaldıramaz veya işaret edemezler. Ancak yapılan araştırmalar gösteriyor ki kuzgunlar eşinin dikkatini çekmek için nesneleri kullanıyor. Eşi başka yöne bakarken gagasında bir parça yaprak, yosun veya dal tutarak onun dikkatini çekmeye çalışıyor. Ya da taş taşıyarak eşinin ona bakmasını sağlamaya çalışıyor. 

Bilim adamlarına göre bu tür davranışlar iletişimin bir parçası. Zira çiftler halinde yaşayan kuzgunlar yavrularını birlikte büyütüyor ve birlikte besleniyor. Çiftlerden biri başka tarafa bakarken onun dikkatini çekmek için bir dal parçası tutmak da, “Bana bak” demenin farklı bir yolu olarak görülüyor.

Kuzgunları ve kargaları tanıyor musunuz?

Kuzgun ve karga arasındaki farkı da Bilimcini.com’da bulabileceksiniz 🙂

Küçük ve büyük çocuklar için bilim sloganıyla yola çıkan Bilimcini.com‘u Facebook‘ta takip etmeyi unutmayın 🙂

Kaynak: https://indianapublicmedia.org/amomentofscience/ravens-einsteins-bird-world/