Peygamberdevesi özellikleri, beslenmesi ve üremesi

3068

Peygamberdevesi oldukça ilginç bir hayvan. Bol bol belgesellere konu olan ve üremesi, özellikleri, yaşamı, ne yer gibi soruların merak edildiği Peygamberdevesini gelin her birlikte inceleyelim.

Peygamberdevesi özellikleri

Bilimsel sınıflandırma

Mantis religiosa (yaygın peygamberdevesi)

Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Arthropoda
(Eklem bacaklılar)
Alt şube: Hexapoda
Sınıf: Insecta
Alt sınıf: Pterygota
İnfra sınıf: Neoptera
Üst takım: Dictyoptera
Takım: Mantodea

Peygamberdevesi Mantid adıyla da bilinir.

Peygamberdevesi nerede yaşar?

Peygamberdevesi tropik ve sıcak bölgelerde yaşar. Bir çok türü tropikal ve subtropikal bölgelerde yaşamaktadır.

Peygamberdevesi ne yer?

Peygamberdevesi başka böceklerle beklenir. Kendinden küçük böcekler olan termit, karınca, hamam böceği, kakalak, sinek, kulağakaçan, kene ve cırcır böceği gibi böceklerle beslenir. Ayrıca yamyamlık özelliği vardır. Çiftleşme sırasında dişi Peygamberdevesi erkekleri yiyebilir. Peygamberdevesi protein ihtiyacını karşılayamazsa kendin büyük kertenkele, akrep, yılan ve fare gibi sürüngen veya haşerelerle de beslenebilir. Ayrıca küçük kuş türlerini de yiyebilir.

Peygamberdevesi nasıl saklanır?

Peygamberdevesi kamufle olmak için yaşadığı bitkinin rengini alır. Yerde dolaşmak yerine bitkiler üzerinde gezmeyi tercih eder. Yeşil ya da kurumuş yaprak şeklinde gezinir. Peygamberdevesinin bazı türlerinin karıncaları taklit ettiği de görülmüştür.

Peygamberdevesi nasıl çiftleşir?

Dişi Peygamberdevesi çiftleşme sırasında genelde erkek böceği yer. Ancak erkek Peygamberdevesi ayakları veya kafası yense bile çiftleşmeye devam eder.
Her yumurtalama sırasında 100-200 yumurta bırakabilir. Peygamberdevesi yumurtaları koyu kahverengi renklidir ve çizgilidsir. Yumurtadan çıkanlara nimf denir. Nimflerin henüz kanatları yoktur. Nimfler de erişkinler kadar oburdur ve birbirlerini yedikleri bile görülmüştür.

Dişi Peygamberdevesi yumurtalarını ağaç kabukları, çalılar ve kayaların üzerine bırakır.

Peygamberdevesi adı nereden gelir?

Peygamberdevesi olarak bilinen bu böceğin bu şekilde adlandırılmasının sebebi önceki iki ayağını eklemlerinden kıvırdığında dua ediyor gibi görünmesidir.

Peygamberdevesi zararlı mıdır?

Peygamberdevesi obur bir böcektir ancak insanlara zarar vermez. Genellikle yemek yerken kendini kaybettiğinden kendi bacaklarını bile yer. Peygamberdevesi eve girerse camı açıp cama doğru yöneltin ki çıkabilsin 🙂