Vikingler kimdir? Vikingler hakkında ilginç bilgiler

1752
Vikingler kimdir

Vikingler çizgi filmini kimler izledi? Eskiden TRT’de yayınlanan Vicky the viking isimli bir çizgi film vardı, belki Youtube’da bulabilirsiniz. Filmlerde ve kitaplarda pek çok kez işlenmiş bir konu olan Vikingler kimdir? Vikingler hakkında ilginç bilgiler topladık.

Vikingler kimdir?

Vikingler 8. Ve 11. yüzyıllar arasında kuzeybatı Avrupa’da pek çok yeri fethetmiş, kuzey ülkelerde yaşamış, denizcilik ve ticaretle uğraşan korsan ve tüccar halka verilmiş bir isimdir. Vikingler tek bir ülkede yaşayan kişiler değildi. Danimarka, Norveç ve İsveç’te bulunan halklara Vikingler denirdi. Viking isminin anlamı “deniz savaşçısı” demektir. Vikinglerde iki millet vardı, Varyaglar ve Normanlar. Bu iki milletten oluşan topluluğa Vikingler denilmiştir.,

Şu anki İsveç, Norveç, Danimarka, İzlanda ve Faroe Adaları Viking kökenlidir. 

Vicky the Viking isimli çizgi karakter

Vikinglerin yaşam tarzı nasıldı?

Vikingler ile ilgili yapılan kazılarda vikinglerin pek çok batılı ülkeden temizlik ve yaşam biçimi olarak ileride olduğu görülmüştür. Kazılarda tırnak makası ve temizlik malzemelerine benzeyen aletler bulunmuştur. Vikinglerde kadın ve erkek eşit haklara sahipti ve tıpkı erkekler gibi kadınlar da savaşçı olabilirdi.

Viking gemileri en merak edilen konulardan biridir. Vikinglerin ejderha şeklindeki gemileriyle batıya ve doğuya akınlar yaptığını biliyoruz. 

Vikingler filmlerde ve resimlerde genelde boynuzlu miğfer ile resmedilmiş olsa da konu ile ilgili araştırma yapan uzmanlar Vikinglerin boynuzlu miğfer takmadığını dile getiriyor. 

Vikinglerin kaba, ilkel ve medeniyetten uzak bir kavim olduğu söylenir. Göçebe ve savaşçı bir kavim olduğundan kendi kültürlerine ait pek yazılı belge veya veri yoktur.

Küçük ve büyük çocuklar için bilim sloganıyla yola çıkan Bilimcini.com‘u Facebook‘ta takip etmeyi unutmayın 🙂

Kanalımıza üye olmayı unutmayın 🙂