Durian meyvesi kokusu neden çok kötü?

2578
Durian meyvesi kokusu

Durian meyvesi kokusu ile tanınan, çok kötü koktuğu söylenen bir meyvedir. Peki bu meyve neden bu kadar kötü kokuyor?

Durian meyvesi nasıl bir meyvedir?

Durian veya Latince adıyla Durio zibethinus güneydoğu Asya’ya özgü bir meyvedir. Dikenli bir kabuğu olan Durian meyvesi, kavun boyutlarındadır. Durian meyvesinin en bilinen özelliği ise kokusu.

Bitkiler hakkında kısa ve ilginç bilgiler

Durian meyvesi kokusu nasıl?

İnsanların Durian meyvesi kokusu ile ilgili çöp veya çürümüş et benzetmesi aslına bakılırsa abartı değil. Gerçekten de Durian meyvesi kötü kokuyor. Örneğin Malezya’da otellerde ve havaalanında Durian meyvesi yasağı var. Fakat kokusu bu kadar kötü olan bir meyvenin tadının da kremaya benzediği ve güzel olduğu söyleniyor. Garip değil mi?

Durian meyvesinin kokusu insanlara kötü gelebilir ancak orangutanlar, filler, gergedanlar ve daha pek çok hayvan için bu koku çok çekici.

Durian meyvesinin kötü kokmasının sebebi nedir?

Bilim adamları Durian meyvesinin genom haritasını incelediğinde atasının kakao olduğunu keşfetmiş. Evet yanlış duymadınız. Durian meyvesinin en yakın atası kakao.

Yapraktan sukulent çoğaltma yöntemi

Genetik araştırmalar ile Durian meyvesinin kötü kokusuna neden olan gen ortaya çıkarılmış. Bu gen sülfür benzeri kimyasallar salgılanmasından sorumlu. Bu genin sayısının artması Durian meyvesinin kokusunun kötüleşmesine yol açmış.

Kötü kokunun faydası ise hayvanları cezbederek meyvenin döllenmesini ve çekirdeklerinin etrafa saçılmasını sağlıyor olması. Örneğin Pteropus türü yarasalar için Durian meyvesinin kokusu çok çekici ve bu yarasalar meyvenin döllenmesinde büyük rol oynuyor.

Küçük ve büyük çocuklar için bilim sloganıyla yola çıkan Bilimcini.com‘u Facebook‘ta takip etmeyi unutmayın 🙂

Kaynak: