Zürafalar hakkında ilginç bilgiler

3260

Zürafaları tanıyor musunuz? Hani şu kocaman boynu olan uzun boylu hayvanlar. Zürafalar hakkında ilginç bilgiler derledik. 

Zürafalar genelde filmlerde veya hayvanat bahçelerinde gördüğümüz uzun boylu hayvanlardır. Hayvanlar aleminin bu ilginç canlıları hakkında eğlenceli bilgiler…

Zürafalar hakkında ilginç bilgiler

Erkek bir zürafa bir kamyon kadar ağır olabilir. Yaklaşık 1400 kilogram yani.

Zürafanın boynu 1,5-1,8 metre civarında olsa da insan boynuyla aynı sayıda omur bulunur. Yani daha uzun diye daha fazla sayıda omurları yoktur. 

Zürafalar genelde Afrika savanalarında ve arazilerinde yaşar. 

Zürafaların kuyruğunda bulunan tüyler insanlardaki saç telinin 10 katı kalınlığındadır.

Zürafa kürkünde bulunan yama benzeri desenler iyi bir kamuflaj sağlar ve zürafaları korur. Ağaçların aralarında durduklarında gölgeli ve aydınlık alanlar bu desenler ile birleşerek onları gizler.

Zürafaların tepesinde bulunan boynuzlarına bakarak cinsini belirlemek mümkündür. Hem dişilerde hem de erkeklerde boynuz bulunur. Ancak dişilerin boynuzları daha ufak ve tüylüdür. Erkeklerde ise 3 kadar fazladan boynuz bulunur.

Zürafalar ne yer? 

Zürafalar geviş getiren hayvanlardır. Yani bu demek oluyor ki fazladan mideye sahipler. Zürafalarda 4 mide bulunur ve bu fazla mideler sindirime ve geviş getirmeye yardımcı olur. Otobur canlılar olan zürafalar ağaç yaprakları ve bitkiler ile beslenir.

Zürafaların en tehlikede olduğu zaman su içtikleri zamandır. Uzun bacakları ve boyunları sebebiyle eğilerek su içmek onlar için tehlikelidir. Bu sürede avcı hayvanları gözleyemediği için saldırıya açıktır.

Erkek zürafalar dişi zürafalar için zaman zaman birbiriyle kavga eder. Bu kavgada boyunlarını kullanırlar. yan yana duran zürafalar boyunlarını sallayarak birbirine vurur. Bazen bu kavga çok şiddetlenir ve zürafalardan biri çarpmanın etkisiyle yere düşebilir.

Dişi zürafa yavrusu, anne ayaktayken doğar. Yani zürafalarda doğum ayakta gerçekleşir. Zürafa yavrusu doğduğu anda yaşadığı ilk şey düşmektir. Bu düşüş genelde 2 metre yükseklikten olsa da pek can acıtmaz.

Zürafaların dilleri mor-mavi renktedir. Oldukça sert ve kıllı olan dilleri sayesinde dikenli bitkileri kolayca yiyebilirler.

Zürafa dili mavi renkli olmasının yanı sıra 50 santimetreye kadar ulaşabilir. Çok sık dışarıda duran zürafa dilinin güneş yanıklarına karşı korunmak için evrimleştiği düşünülmektedir.

Küçük ve büyük çocuklar için bilim sloganıyla yola çıkan Bilimcini.com‘u Facebook‘ta takip etmeyi unutmayın 🙂