Albert Einstein neyi buldu?

6369

Efsane teorik bilimci, fizikçi ve bilim insanı Albert Einstein neyi buldu? Albert Einstein’in icatları nelerdir? İşte Albert Einstein’in icatları ve buluşları…

İzafiyet Teorisi ile tanınan ünlü teorik bilimci ve fizikçi Albert Einstein’in icatları ve buluşları bugün bile geçerliliğini sürdürüyor ve teknolojinin gelişmesi adına katkı sağlıyor. Şüphesiz Albert Einstein tarihe en çok damga vuran isimlerden biri olmuştur. Almanya’da doğan Yahudi asıllı bilim insanı Einstein İzafiyet Teorisi, kütle çekimi ile ışığın sapması tahmini, Merkür perihelyonu ve Kuantum Teorisi gibi birçok öneri getirmiştir. Şimdi gelin Albert Einstein neyi buldu hep birlikte öğrenelim.

Albert Einstein neyi buldu?

Einstein Buzdolabı

Albert Einstein hakkında belki de en az bilinen şey, buzdolabının mucidi olmasıdır. Einstein 1926 yılında eski öğrencisi Leó Szilárd ile beraber buzdolabı çalışmaları yapmış ve 1930 yılında buzdolabının patentini almıştır. Üretilen buzdolabı, absorbsiyonlu soğutucuydı ve çalışmak için bir ısı kaynağına ihtiyaç duyuyordu. Buzdolabı daha sonra Oxford Üniversitesi’nde görevli bilim insanları tarafından yeniden tasarlandı ve bu tasarıma Einstein Buzdolabı adı verildi. Time dergisi 2008 yılının en iyi 50 buluşu listesinde Einstein Buzdolabı’na 31. sırada yer verdi.

Bilgisayarı kim icat etti?

Fotoelektrik Etki

1905 yılında Albert Einstein, Kuantum Teorisi’nin ilk uygulamalarından biri olan ve ışığın sürekli dalgalardan değil ayrı nicemlerden oluştuğunu öne süren fotoelektrik etkisini ortaya attı. Einstein daha sonra bu kuantumların her birindeki enerjinin radyasyon frekansı ile orantılı olduğunu söyledi. Bu açıklama, ışık enerjisinin dalga doğası teorisine ters düşüyordu.

Einstein’in fotoelektrik etkisi teorisine ilk başlarda çok az kişi inandı. 10 yıl sonra ABD’li fizikçi Robert Andrews Millikan, Einstein’in teorisinin gerçek olduğunu deneylerle kanıtladı. Einstein’in bu çabaları sayesinde Kuantum Teorisi geliştirildi ve 1921 yılında Einstein bu çalışmaları sayesinde Nobel Fizik Ödülü’ne layık görüldü.

İzafiyet Teorisi (Görelilik Teorisi)

Albert Einstein neyi buldu diye sorulduğunda ilk akla gelen İzafiyet teorisidir. İzafiyet Teorisi, Albert Einstein tarafından geliştirilen iki teorinin birleştirilmiş halidir. Bunlar Özel Görelilik Teorisi ve Genel Görelilik Teorisi’dir. Özel Görelilik Teorisi’nde Einstein şunları belirtmiştir;

– Boşlukta ışık hızı sabittir
– Evrenin her yerinde fizik kuralları aynıdır

Özel Görelilik Teorisi’ni daha sonra, kütle çekimini cisimlerin kütlelerinde kaynaklanan bir kuvvetle değil, uzayın eğriliği ile açıklayan Genel Görelilik Teorisi izlemiştir.

Bilim dünyasındaki en ünlü formüllerden biri olan E=mc2 Einstein tarafından geliştirilmiştir. Bu formül kütle ve enerjiyi kıyaslar ve ikisi tek bir eşitliği sağlar. Buna göre küçük kütle ışık hızında hareket ederse çok büyük bir enerjiyi açığa çıkarabilir.

WiFi nasıl bulundu? WiFi nasıl çalışır?

Albert Einstein’in atom bombası geliştirilmesindeki rolü

19. yüzyılda geliştirilen en yıkıcı icatlardan bitri kuşkusuz atom bombasıdır. Einstein atom bombasının geliştirilmesi sürecinde aktif bir rol almasa da ortaya attığı kütle ve enerji teorileri arasındaki ilişki ve dönemin ABD başkanı Franklin Delano Roosevelt’e gönderdiği mektup öncü etki olmuştur.

Einstein’in E=mc2 formülü atom bombası geliştirilmesinde kilit rol oynadı. Atom bombasının üretilmesi ve İkinci Dünya Savaşı’nda kullanılması dünya çapında büyük bir şok etkisi yarattı. Einstein daha sonra atom bombasının geliştirilmesine ön ayak olmasını, hayatının en büyük hatası olarak değerlendirdi ve atom bombalarının kullanımının yasaklanması için çaba harcadı.