Bilgisayarı kim icat etti?

2628
Bilgisayarı kim icat etti

Bilgisayarı kim buldu? İlk bilgisayar kaç yılında ve nerede icat edildi? Bilgisayarı kim icat etti? İşte bilgisayarın icadı hakkında bilgiler…

Bilgisayarı kim icat etti?

İlk modern bilgisayar 1941 yılında İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman mühendis Konrad Zuse tarafından icat edilmiştir. Z3 adı verilen ilk bilgisayar Alman uçaklarının ve bombalarının tasarımı için kullanıldı. 1943 yılında müttefik kuvvetler Colossus adı verdikleri bir bilgisayar icat etti ve bu bilgisayar Alman mesajlarını deşifre etmek için kullanıldı. Z3 bilgisayarı, savaşı kaybeden Alman güçleri tarafından icat edildiği için geliştirilmedi fakat Colossus bilgisayarı yıllar boyunca askeri sır olarak kaldı. Bu bilgisayarlar bir sonraki nesil bilgisayarların gelişimi için örnek olarak kullanılmadı.

Mark I bilgisayarının keşfi

Colossus bilgisayarının ardından icat edilen ilk bilgisayar Mark I adı verilen ve Harvard ve IBM ile çalışan mühendis Howard H. Aiken’inkidir. Mark I son derece büyüktü ve boyu bir futbol sahasının yarısı kadardı. Fakat bu bilgisayar İkinci Dünya Savaşı boyunca ABD Ordusu’nun balistik çizelgesini oluşturmaya yardımcı oldu.

ENIAC bilgisayarının keşfi

Mark I’in ardından hükümetle ve Pensilvanya Üniversitesi ile çalışan John Presper Eckert ve John W. Mauchly tarafından ENIAC adlı bilgisayar icat edildi. ENIAC, Mark I’e çok benzese de selefinden bin kat daha hızlı çalışıyordu.

Ampulü kim icat etti?

Yukarıda bahsi geçen bilgisayarların yanı sıra 1945 yılında EDVAC ve 1951 yılında UNIVAC I adlı bilgisayarlar geliştirildi. Fakat bu bilgisayarların tek çalışma prensibi özel bir amaç doğrultusunda üretilmeleriydi ve başka hiçbir amaç için kullanılamıyordu. Bu bilgisayarlar ayrıca boyutlarının büyük olmasına sebep olan elektron tüpü ile çalışıyordu. John Bardeen, Walter Brattain ve William Shockley’in 1947 yılında transistörü icat etmesiyle beraber bilgisayar gelişiminde önemli bir adım da atılmış olundu.

Transistörlerle beraber bilgisayarlar hafıza depolama alanına ve program çalıştırma özelliğine kavuştu. Bir süre sonra bilgisayarlar için dil de geliştirildi ve bu sayede kullanıcılar bilgisayarla çalışan programlar üzerinde değişiklik yapabilmeye başladı. Yıllar geçtikçe bilgisayarlar üzerinde yapılan çalışmalar, bu cihazların çok daha küçük ve taşınabilir hale gelmesini sağladı.

Bilimcini