Çam kese böceği ne tür bir böcektir?

3178

Çam kese böceği zararlı böcek türlerinden biridir. Özellikle orman haberlerinde çam kese böceğinin zararları ve çam kese böceğiyle ilgili mücadele yöntemlerini sıklıkla duyarız. Çam kese böceği hakkında kısa bilgileri sizler için araştırdık.

Çam kese böceği ne tür bir böcektir?

Çam kese böceği pul kanatlı bir böcek türüdür ve aslında bir kelebektir. Çam ağaçlarının alt dallarında örümcek ağı benzeri bir ağ katmanının içinde görebileceğiniz bu böcek yumurtalarını korumak için üzerine pullarla kaplar. Çam kese böceğinin yumurtaları 40 gün sonra çatlar ve tırtıllar ortaya çıkar. Yetişkinlerin boyları 40 mm’ye kadar uzayabilir. Tırtılların alt kısımlarındaki ayaklarda beyaz ve sarı renkli kıllar bulunur.

Çam kese böceğini bahar aylarında sıralar halinde görebilirsiniz.

Çam kese böceğinin zararları

Çam kese böceğinin zararları sebebiyle bu tür korkulan bir türdür. Çam kese böcekleri genelde geceleri beslenirler. Hava kapalı ise gündüzleri de yemek için kozalarından çıkarlar. Hava soğuk olduğunda ise kesesinden dışarı adım atmazlar. Çam kese böcekleri Eylül ayı başlarında kozasını deler ve dışarı çıkar. Çam kese böceği özellikle kızılçam, sarı çam , Lübnan sediri, Kara çam, fıstık çamı ağaçlarda bulunur ve bu ağaçlara büyük zarar verir.

Kuzey ve Batı bölgelerimizdeki ormanlardaki tahribat oldukça fazladır. Bu böceklerle mücadele kimyasal ilaçlarla yapılır. Eğer çam kese böcekleri bir ağacı sararsa onu zayıf düşürür ve ağacın ölümüne neden olabilir. Bazı ormanlık bölgelerde çam kese ağacının keseleri toplanır ve yakılarak yok edilir.