Ampulü kim icat etti?

3972
Ampulü kim icat etti

Ampulü kim icat etti? Ampul ne zaman icat edilmiştir? Ampulü Tesla mı yoksa Edison mu icat etti? Ampulü gerçekte kim buldu? İşte ampulün icadı ve gelişimi hakkında bilgiler…

Ampulün icadı 19. yüzyılın ilk zamanlarına uzanır. Kimyager ve kaşif Sir Humphry Davy dönemindeki en güçlü bataryayı üretti ve 1802’de, erime ısısı yüksek olduğu için ince tel şeklindeki platin şeritten elektrik akımı geçirerek ilk parlak ampulü icat etti. İlk parlak ampul denemesi çok uzun süreli ışık kaynağı sağlayamadı ve yaydığı ışık son derece zayıftı. Fakat bu denemeyle beraber ticari olarak kullanılabilir elektrikli ampulün icadı fikri ateşlenmiş oldu. Sir Humphry Davy 1809 yılında, elektrikli ampullerin 3 türünden birinin temeli olarak kabul edilen ark lambasını icat etti. Bu keşfin ardından başka mucitler, elektrikli ampul üzerinde çalışmalar yaptı ve telleri değiştirerek daha uzun süre ışık kaynağı sağlayan ampul üzerinde çalıştı.

Saatin icadı hangi yıl kim tarafından gerçekleştirildi?

İlk elektrikli Ampulü kim icat etti?

1870’li yıllarda Sir Joseph Swann ve Thomas Edison birbirinden bağımsız olarak, boşlukta karbon teli bulunan ve birkaç saat süre ömrü olan ilk elektrikli ampulü icat etti. Bu sayede elektrikli ampul daha güçlü ışık yaydı ve kullanım ömrü 1200 saatin üzerine çıktı. Daha sonra volfram teli ve inert gaz havası kullanılarak ampullerin daha parlak ve uzun ömürlü olması sağlandı.

Elektrikli ampul ilk olarak nerede kullanıldı?

Elektrikli ampul ilk olarak birkaç hanede kullanıldı. Zamanla daha yaygın hale gelen elektrikli ampul 1885 yılı itibariyle ABD’de 300 bin satış rakamına ulaştı. Elektrikli ampuller daha sonraki yıllarda dünya geneline yayıldı ve sanayiden sokaklara kadar her yerde kullanılmaya başlandı.

Bilimcini