Ebers Tıp Papirüsü nedir?

2626

Ebers Tıp Papirüsü nedir? Ebers Tıp Papirüsü kim tarafından ve ne zaman yazılmıştır? Ebers Tıp Papirüsü’nde ne gibi bilgiler yer almaktadır? İşte Ebers Tıp Papirüsü hakkında bilmeniz gereken bilgiler…

Ebers Tıp Papirüsü nedir?

Ebers Tıp Papirüsü MÖ. 1550 yılı civarında yazıldığı düşünülen Mısır bitkisel tıp papirüsüdür. Antik Mısır Dönemi’nin en önemli ve eski tıp papirisi olarak bilinen Ebers Tıp Papirüsü, papirüse adını veren George Ebers tarafından 1873 yılını 1874 yılına bağlayan kış mevsiminde Mısır’ın El-Uksur kentinde satın alınmıştır. Ebers Tıp Papirüsü günümüzde Almanya’daki Leipzig Üniversitesi’nin kütüphanesinde muhafaza edilmektedir.

Ebers Tıp Papirüsü hangi yılda yazılmıştır?

Ebers Tıp Papirüsü’nün MÖ. 1500’lü yıllarda yazıldığı sanılmaktadır. Yaklaşık 20 metre uzunluğunda 110 sayfadan oluşan Ebers Tıp Papirüsü’nün, daha önce yazılmış papirüslerden bazı kopyalar aldığı düşünülmektedir. Ebers Tıp Papirüsü, günümüze kadar ulaşabilen en eski papirüslerden birisidir. Ebers Tıp Papirüsü’ndeki bazı yazınların benzeri Brugsch Papirüsü’nde de yer almaktadır. MÖ. 1300 ila 1200 yılları arası yazıldığı düşünülen Brugsch Papirüsü’nün yazımına, Ebers Tıp Papirüsü’nün yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Kağıt kim tarafından ne zaman icat edildi?

Ebers Tıp Papirüsü içeriği

Ebers Tıp Papirüsü Mısır resim yazısı ile yazılmıştır. İçerisinde Antik Mısır Dönemi’ne ait çok sayıda tıbbi bilgi yer almaktadır. Ebers Tıp Papirüsü’nde 700 kadar şifa tarifi bulunur. Papirüste hastalıklara yol açtığı düşünülen kötü şeytanları kovmak için bazı büyü bilgileri de vardır. Kalp sağlığı ile ilgili bilgiler de bulunur. Ebers Tıp Papirüsü’nde kalbin kan dolaşımı sisteminin merkezi olduğu ve bedenin her bir üyesine kan taşıdığı yazmaktadır.

Ebers Tıp Papirüsü incelendiğinde Mısırlılar’ın böbrek hakkında pek fazla bilgi sahibi olmadıkları, bunun yerine kalbin, kan, göz yaşı, idrar ve sperm gibi sıvıları taşıyan araçların merkez noktası olarak düşündükleri görülür.

Ebers Tıp Papirüsü’nde zihinsel hastalıklar, Kalpler Kitabı bölümü altında yer alır. Bu bölümde depresyon ve demans gibi hastalıklara ait bilgiler yer alır. Ebers Tıp Papirüsü’nde zihinsel hastalıkların yer alması, Mısırlılar’ın zihinsel ve fiziksel hastalıkları araştırdığını göstermektedir.

Bu hastalıkların dışında Ebers Tıp Papirüsü’nde gebelik kontrolü, jinekoloji alanını ilgilendiren konular, bağırsak hastalıkları ve parazitler, göz, cilt ve diş sorunları ve tümör, kemik ve yanıklarla ilgili tedavi yöntemleri bulunur.

Saat ne zaman icat edildi?

Modern tarihte Ebers Tıp Papirüsü

Ebers Tıp Papirüsü’nün kim tarafından yazıldığı bilinmese de Mısır’ın El-Uksur kentinde, papirüse adını veren Georg Ebers tarafından Edwin Smith Papytus’ten satın alınmıştır.

Ebers Tıp Papirüsü çevirisi

George Ebers, 1875 yılında Ebers Tıp Papirüsü’nün İngilizce ve Latince sözlük ve tanımla bir kopyasını yayınlamıştır. Ebers Tıp Papirüsü’nün çevirisi 1890 yılında H. Joachim. Ebers tarafından yapılmıştır. Papirüsün İngilizce çevirisi Paul Ghalioungui tarafından yapılmıştır.

Bilimcini.com