Kristalize şeker deneyi

3427

Kristalize şeker deneyi çocuklarla evde yapabileceğiniz basit fen bilgisi deneyleri arasında en bilinenidir. Kolay çocuk deneyi arıyorsanız kristalize şeker deneyi tam size göre 🙂

Kristalize şeker deneyi malzemeleri

2 bardak su
5 bardak şeker
Tahta kebap şişleri
Kalınca bir parça kağıt
Temiz bardak veya kavanoz
Sos tavası
Gıda boyası

İlgili yazı: Renkli lahanalar deneyi

Kristalize şeker deneyi yapılışı:

Çeyrek bardak suya birkaç yemek kaşığı şekeri atın ve şeker şurubu elde edin. Bir parça kağıdın üstüne biraz şeker serpin. Tahta şişleri bu karışıma batırın. Şeker parçaları şişlere yapışana kadar karıştırın. Daha sonra tahta şişleri kağıdın üzerine yatırın.

Tahta şişlerin üzerindeki şekerin kuruması için bu şişleri kağıdın üzerinde 1 gece bekletin.
Kristalize şeker deneyinin ikinci aşaması ertesi gün başlıyor. Sos tavasını ısıtıp içine 5 bardka şeker koyun ve 2 bardak su ekleyip şekeri eritin. Oluşan şeker şurubunu 15-20 dakika soğumaya bırakın. Ardından boş kavanozlara şeker şurubunu boşaltın ve farklı gıda boyaları ekleyin.

Dün geceden Kristalize şeker deneyi için beklettiğiniz şekerli şişleri kavanozların içine koyun. Burada önemli bir püf noktası var. Tahta şişler kavanozun duvarına veya dibine değmemelidir. Mandal kullanabilirsiniz.

Kristalize şeker deneyinin amacı:

Kristalize şeker deneyinin amacı şurup kıvamındaki suyun çözünürlüğünün ısısı düştükçe azaldığını gözlemlemektir. Isı düştükçe şişlerin üzerinde şeker taneleri kalır ve tahta şişler kristalize olur.

Bilimcini Facebook sayfasını takip etmeyi unutmayın 🙂