Gemiler neden batmaz?

2731
gemiler neden batmaz

Okul öncesi deneyler serisi ile karşınızdayız. Minikler için okul öncesi deneyler ile temel fizik, biyoloji ve bilim kanunlarını öğretebilirsiniz. Bu kez yapacağımız deneyin adı Gemiler neden batmaz?

Suyun üstüne bir yaprak koyduğunuzda yüzer. Kağıttan bir gemi yaptığınızda ve bir kaseyi doldurup üzerine koyduğumuzda da batmaz. Peki binlerce ton ağırlığındaki kocaman gemiler neden batmaz? Belli ki hafif değiller ama yine de suyun üzerinde batmadan kalabiliyorlar. 

Gemiler neden batmaz deneyi

Malzemeler:

1 soyulmuş ve 1 soyulmamış portakal

İçi su dolu sürahi

Deneyin yapılışı:

Sürahiyi suyla doldurun. Kabuklu portakalı içine attığınızda yüzdüğünü, kabuksuz olanı attığınızda battığını göreceksiniz. Çünkü kabuklu portakalda daha fazla hava boşluğu vardır ve yoğunluğu kabuksuz olana göre daha azdır. Bu nedenle kabuklu portakal suya batmaz. Gemiler de aynı bu şekilde yoğunluklarını azalttıklarından suya batmaz.

Gemiler neden batmaz?

Deneyi yaptıktan sonra konuyu biraz daha detaylı anlatalım. Suyun üzerinde kalmak için bir cismin suyun yoğunluğundan daha az bir yoğunluğa sahip olması gerekir. Yani hafif veya ağır olmak değil, yoğunluk farkı önemlidir.

Gemiler suya konulduğunda suya belirli bir ölçüde batar ve bir miktar suyun yerini değiştirmesine neden olurlar. Yer değiştiren bu suyun ağırlığı kaldırma kuvvetine eşittir. Gemi suyun yerini değiştirdiğinde karşılığında kaldırma kuvveti ile yukarı itilir. Gemiler çok ağır olsalar da içinde pek çok boş oda ve alan bulunur. Bu alanlar geminin hacmini artırır. Bu sebeple bir gemi ağır olsa bile toplam yoğunluğu suyun yoğunluğundan azdır. 

gemiler neden batmaz
Her geminin altında ya bir çizgi vardır ya da alt kısmı gövdeden farklı boyanır

Her geminin alabileceği belli miktarda yük vardır. Gemilerin alt kısmının farklı boyanmasının sebebi budur. Gemi suya indirildiğinde yüklenirken bu çizgiye bakılır. Bu çizgiyi geçecek şekilde yüklenirse gemi batar. Aynı şekilde gemideki boş alanlar su almaya başlarsa gemi yine batar. 

Küçük ve büyük çocuklar için bilim sloganıyla yola çıkan Bilimcini.com‘u Facebook‘ta takip etmeyi unutmayın 🙂